Endometrioza a problemy z bezpłodnością

endometrioza - bolesne miesiączki oraz problemy z zajściem w ciążę

Jeśli odczuwasz ból podczas współżycia, miewasz bolesne miesiączki oraz masz problemy z zajściem w ciążę - winna może być endometrioza. Występowanie komórek błony śluzowej macicy poza jamą macicy (endometrium), tzw. gruczolistość zewnętrzna jest poważną oraz dość powszechną chorobą. 3-10% potencjalnych mam cierpi na tę chorobę. Stopień zaawansowany endometriozy (III i IV) może powodować niepłodność. Diagnoza stopnia I bądź II endometriozy nie jest zagrożeniem dla płodu, natomiast donoszona ciąża bywa najlepszym lekarstwem na endometriozę.

 

Objawy gruczolistości zewnętrznej są dość bolesne. Około 100 par, które dotknięte zostały niepłodnością, 20% przypadków niepłodności to czynnik męski, 30-40% to endometrioza. Na endometriozę zapada niemalże co dziesiąta kobieta miedzy 25 a 40 rokiem życia.

Jedyny zabieg, który pomaga jednoznacznie zdiagnozować endometriozę, wykryć jej ogniska oraz usunąć to laparoskopia.

 

Przyczyny endometriozy nie są do końca znane. Endometrioza jest chorobą z podłożem genetycznym oraz immunologicznym. Ogniska endometriozy najczęściej umiejscawiają się w zatoce Douglasa, jak również na więzadłach krzyżowo-macicznych, gdzie mogą przyczyniać się do powstawania bólu w trakcie współżycia.

 

Powodem do niepokoju powinny być bolesne miesiączki i bóle podbrzusza w dowolnym dniu cyklu. Endometrioza objawia się najczęściej problemem z zajściem w ciążę.

 

Istnieją cztery stopnie chorobowe endometriozy, w zależności od stopnia jej zaawansowania. Endometriozy powierzchownej czyli z ogniskami umiejscowionymi na powierzchni otrzewnej, zazwyczaj nie trzeba nawet leczyć. Wczesne stadium choroby nie przeszkadza w zajściu w ciążę oraz w donoszeniu jej. Ciąża jest uważana za najlepsze lekarstwo na endometriozę.

Gruczolistość zewnętrzna stopnia III lub IV może spowodować poważniejsze skutki. Mogą w niej występować masywne zrosty oraz zaburzenia struktury anatomicznej miednicy, jajowodów i jajników. Endometrioza w tym stadium powoduje niepłodność.

 

Leczenie gruczolistości trwa miesiącami od chwili zdiagnozowanej choroby i nie zawsze kończy się sukcesem. Jednak nawet zaawansowana choroba jest możliwa do pokonania. Pierwszy etap leczenia to laparoskopia, którą nieraz powtarza się wielokrotnie, aż do skutku, gdy wszystkie ogniska chorobowe zostaną usunięte. Następny etap to kuracja hormonalna kobiety, która wprowadza w jej organizmie stan podobny do stanu menopauzy. Ostatni etap to podjęcie próby zapłodnienia, po kilku miesiącach a nawet po roku.

 

Ciążę po leczeniu endometriozy zaawansowanej III i IV stopnia, obejmuje się specjalnym nadzorem. Dzięki jednak zachowaniu właściwych środków ostrożności oraz dobrej opiece lekarza, ciąża ta donoszona zostaje z sukcesem aż do szczęśliwego porodu.

 

Inny równie skuteczny sposób leczenia niepłodności spowodowanej endometriozą, jest zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in vitro. Ta metoda pozwala uniknąć wielomiesięcznych kuracji.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym