Listerioza w ciąży - objawy i leczenie

Listerioza w ciąży

Ciąża jest tym okresem w życiu każdej kobiety, kiedy powinna ona w szczególny sposób zatroszczyć się o stan swojego zdrowia. Nosi ona bowiem w swoim łonie dziecko. Ciąża jest również okresem wzrostu zagrożeń różnymi zakażeniami, m.in.: listeriozą

 
Listerioza jest rodzajem zatrucia pokarmowego, które spowodowała pałeczka bakterii tzw. Listeria monocytogenes. zakażenie tego typu u kobiet ciężarnych są niezwykle rzadkie, lecz jeśli już nastąpią, mogą występować w ciężkiej postaci. Bakteria ta może przedostać się do organizmu człowieka z pożywieniem lub poprzez kontakt ze zwierzętami, w szczególności z kotami. Kobieta będąca w ciąży ma obniżoną odporność i w związku z tym bardziej narażona jest na zarażenie listerią.
 
Do żywności, w której znajdują się duże ilości bakterii listerii należą: miękkie sery pleśniowe, głównie te, które produkuje sie z niepasteryzowanego mleka, paszteciki, niebieskie sery pleśniowe, surowe mięso ryb (sushi), niedogrzana żywność, surowe niedogotowane mięso, niepasteryzowane mleko, potrawy z niemytych warzyw lub owoców, gotowe posiłki z hipermarketów oraz z barów szybkiej obsługi.
 
W celu zabezpieczenia się przed listeriozą, zaleca się: unikania żywności, zawierającej te bakterię. Należy zawsze myć warzywa oraz owoce przed zjedzeniem. Listerię zabijają wysokie temperatury, dlatego też przed zjedzeniem powinno się poddawać potrawy odpowiedniej obróbce cieplnej, w przypadku gdy są one dobrze ugotowane lub prawidłowo podgrzane, nie ma obaw przed listeriozą. Kobiecie w ciąży zaleca się unikanie zwierząt, w szczególności kotów oraz ich odchodów, a po każdym kontakcie powinno się porządnie umyć ręce. W diecie ciężarnej niewskazane są również fast-foody z barów szybkiej obsługi oraz surowe mięsa i ryby.
 
Listerioza może rozwijać się bezobjawowo. Trwa to od kilku dni do nawet 3 miesięcy. Często jednak objawami przypomina te grypowe. Do głównych jej objawów należą: gorączka, bóle mięśni, wymioty, drgawki i biegunka. Objawy te często bywają lekceważone bądź zmylone z innym schorzeniem, ponieważ nie wskazują one na rozstrój żołądka. W przypadku pojawienia się tych objawów u kobiety ciężarnej, powinna ona niezwłocznie udać się do lekarza. Lekarz może pokierować na badania krwi w celu wykluczenia zakażenia listerią. Listerioza leczona jest antybiotykiem, który nie wywołuje skutków ubocznych w ciąży.
 
Listerioza u kobiet w ciąży niesie ze sobą zagrożenie wysokiego stopnia. Choroba ta może przyczynić się do poronienia, przedwczesnego porodu lub urodzenia martwego dziecka. Płód, który rozwija się u zakażonej matki może mieć po urodzeniu wiele wad rozwojowych. U zakażonego dziecka mogą wystąpić problemy z oddychaniem, hipotermia lub zapalenie opon mózgowych. U zakażonego noworodka listerioza może powodować również liczne zmiany skórne, może prowadzić też do zapalenia spojówek  lub zapalenia błony śluzowej nosa.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym