Niepłodność żeńska oraz jej przyczyny

Problemy przy ciąży

Według badań 20 do 30% populacji zgłaszają problemy z niemożnością poczęcia dziecka. Z niepłodnością mamy do czynienia wówczas, kiedy mimo regularnego współżycia  w okresie czasu, trwającego min. 1 rok, bez zastosowania antykoncepcji, kobieta ma problemy z zajściem w ciąże. Po tym czasie para starająca się o potomstwo winna zacząć zastanawiać się nad podjęciem serii badań w celu zdiagnozowania oraz ustalenia ewentualnego problemu bądź przyczyny tego stanu sprawy. Należy pamiętać w tym przypadku, iż przyczyny niepłodności mogą leżeć po stronie obojga, zarówno kobiety jak i mężczyzny. Bardzo często stwierdzana jest ona u obojga partnerów naraz.

Do przyczyn niepłodności żeńskiej zaliczyć można wiele. Przyczyny te mogą być związane zarówno z wadami w budowie anatomicznej, zaburzeniami ze strony układu hormonalnego, nieprawidłowym funkcjonowaniem narządów rodnych, np. jajowody, jajniki, szyjka macicy, macica, jak również obecność przeróżnych chorób takich jak: endometrioza, PCOS (zespół policystycznych jajników), hiperprolaktynemia, guzy macicy, mięśniaki oraz różnego typu infekcje i zakażenia.
Podobnie jak w niepłodności męskiej, również w niepłodności żeńskiej jeden z determinujących elementów to czynnik psychiczny. Depresja może w bardzo znaczący sposób negatywnie wpływać na powstawanie zaburzenia w procesach wydzielania hormonów, które odpowiedzialne są za owulację oraz inne procesy rozrodcze.
Niemal polowa przypadków niepłodności spowodowana jest tzw. czynnikiem męskim. Z uwagi na to, iż zdiagnozowanie u mężczyzn jest o wiele prostsze, łatwiejsze i tańsze, zaleca się zwykle zastosowanie diagnostyki u mężczyzn w pierwszej kolejności, przy czym zwraca się uwagę również na element bariery psychologicznej, która dość często odpowiada za rezygnację mężczyzny z poddania się badaniom.
Bardzo ważnym argumentem jest fakt, iż w ten sposób zaoszczędzi swojej partnerce wielu bardzo nieprzyjemnych doznań, ponieważ badania które mają ustalić przyczyny bezpłodności żeńskiej, są dużo bardziej skomplikowane, nierzadko bolesne oraz znacznie bardziej inwazyjne.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym