Co może zaszkodzić Twojemu maluszkowi?

papierosy są szkodliwe dla dziecka zarówno przy czynnym jak i biernym paleniu

- papierosy - szkodliwe dla dziecka jest zarówno czynne jak i bierne palenie, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Palenie przyczynia się do niedotlenienia dziecka, jak również do tego że nie rozwija się ono prawidłowo lub zbyt wolno rośnie. Dziecko może mieć mniejszą masę urodzeniową i mieć zaniżoną odporność na infekcje. Papierosy niosą trzy razy większe ryzyko poronienia kobiety w ciąży, niż u kobiety niepalącej.

 
- alkohol - dzieci których matka spożywała w trakcie ciąży alkohol często cierpią potem na zespół alkoholowy płodu tzw. FAS. każda ilość spożytego alkoholu jest niebezpieczna dla maleństwa rozwijającego się w organizmie matki i działa toksycznie, przedostając się do maleńkiego organizmu maluszka. Łożysko nie jest w stanie uchronić przed przenikaniem alkoholu do krwiobiegu dziecka. Alkohol może przynieść wiele negatywnych skutków, takich jak m.in. uszkodzenie mózgu dziecka, powodując lekkie lub umiarkowane upośledzenie umysłowe. Picie alkoholu w ciąży może być przyczyną poronień oraz przedwczesnego porodu. Może również powodować zespół ADHD, czyli nadpobudliwości psychoruchowej u dziecka. Inne negatywne skutki to różnego rodzaju wady płodu, takie jak: serca, nerek, opóźnienia wzrostu, problemy ze wzrokiem i słuchem. U dziecka może być przyczyną zespołu Downa lub opóźnień rozwojowych.
- lekarstwa - zawsze należy konsultować z lekarzem, czy określone lekarstwa są bezpieczne dla maluszka. Nigdy nie należy na własną rękę przyjmować żadnych leków. Zarówno jeśli chodzi o lekarstwa od przeziębienia, witaminy czy zioła. 
 
- infekcje różnego rodzaju (wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze) - zwłaszcza takie jak: różyczka, grypa czy toksoplazmoza. Należy unikać miejsc z dużymi skupiskami ludzkimi, wszystkich tych, gdzie można zarazić się grypą. Nie wolno spożywać surowego mięsa, oraz nie należy opróżniać kociej kuwety, bowiem toksoplazmoza to choroba odzwierzęca, którą można się w ten sposób zarazić. Starannie należy myć warzywa oraz zabrudzone w ziemi ręce.
 
- wysoka temperatura - należy unikać sauny, oraz gorącej kąpieli. W trakcie choroby należy uważać, by gorączka nie wzrosła do 38oC bądź ją przekroczyła (można pić napar z lipy oraz herbatkę z malin, jeżeli jednak temperatura nie spada, należy wziąć paracetamol w dawce przewidzianej na opak.)
 
- promienie rentgenowskie - w razie podejrzenia ciąży, należy unikać jakichkolwiek prześwietleń, głównie jamy brzusznej.
 
- chemikalia - unikaj wszelkiego kontaktu z lakierami, pestycydami i innymi środkami ochrony roślin, jeżeli jednak twoja praca dotyczy kontaktu z chemikaliami, poproś o przeniesienie.
 
- kofeina - jej nadmiar może zaszkodzić, dlatego należy zrezygnować z kawy oraz coli, w zamian powinno się pić więcej herbatek owocowych, soków i wody mineralnej niegazowanej.

 

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym