Pielęgnacja buzi maluszka - oczka, uszka, nosek

Pielęgnacja buzi dziecka

Pragnieniem każdej matki jest prawidłowa pielęgnacja maluszka, aby był on czysty i zadbany. Buzia noworodka wymaga codziennej pielęgnacji. Wieczorna toaleta noworodka powinna się zatem zacząć od mycia kolejnych elementów buzi dziecka: oczek, uszu i noska.

W celu przeprowadzenia codziennej pielęgnacji oczek, niezbędne są dwa czyste ( do każdego oka osobne) waciki. Należy zamoczyć wacik w czystej przegotowanej wodzie lub soli fizjologicznej, a następnie przetrzeć oczka w kierunku od uszu do noska, czyli od zewnętrznych kącików oczu do wewnętrznych.

Wnętrze noska oczyści się samoistnie i nie wymagane są do tego żadne specjalne zabiegi pielęgnacyjne. W przypadku jeżeli wycieka z noska wydzielina, zasychająca  przy ujściu nosówek, należy przetrzeć zewnętrzną część noska zwilżonym wacikiem. Nie należy wkładać do niego żadnych patyczków, wacików lub chustek higienicznych.

Przy pielęgnacji uszek nie są wymagane żadne szczególne zabiegi pielęgnacyjne ani specjalistyczne akcesoria. Do ich pielęgnacji wystarczy jedynie woda i wacik. U noworodka oczyszcza się wyłącznie małżowinę uszną. Nie wkłada się niczego do wnętrza ucha, żadnych patyczków higienicznych ani wacików, gdyż można uszkodzić aparat słuchowy noworodka. Pamiętaj o dokładnym umyciu dziecku skóry za uszkami, ponieważ mógł się tam nagromadzić zaschnięty pokarm, ściekający z ust maluszka.

Do przetarcia buzi  maluszka, możesz użyć wacika zamoczonego w ciepłej przegotowanej wodzie, a następnie delikatnie osuszyć miękkim ręczniczkiem.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym