Pierwszy spacerek noworodka

Pierwszy spacer z dzieckiem

Przebywanie na świeżym powietrzu jest wspólną przyjemnością mamy i maluszka. Ma ono działanie dobroczynne w obydwu tych przypadkach. Kiedy można z noworodkiem wyjść na pierwszy spacerek oraz jak się do niego dobrze przygotować by był naprawdę udany.

Już z noworodkiem można wyjść na pierwszy spacerek, pod warunkiem, że poprzedzony on będzie 2-tygodniowym werandowaniem, tj. przygotowanie dziecka do kontaktu z niższą temperaturą.

  • Maluszek musi być dobrze zabezpieczony przed zimnem. Należy ubrać noworodka jak do wyjścia na spacer, a następnie postawić w głębokim wózku przy otwartym oknie na 15 minut. Następnym razem można wystawić dziecko w wózku na balkon - na ok. 25-30 minut. Czas werandowania nie powinien przekraczać pół godziny. Im młodszy maluszek oraz im niższa temperatura, tym krócej powinno trwać werandowanie. Wózek należy ustawić tak by dziecko nie było narażone na działanie wiatru ani na przeciągi. Jeżeli istnieje taka konieczność należy postawić budkę.
  • Bardzo istotny jest wybór właściwej pory na spacer z noworodkiem. Zanim podejmiesz decyzję by wyjść z maleństwem na spacer, dopytaj pediatry, czy stan zdrowia maluszka pozwala na to oraz starannie wybierz właściwą porę na spacerek. Dużą rolę odgrywają takie czynniki jak:
  • temperatura powietrza
  • wilgotność powietrza - im wilgotność wyższa, tym bardziej dziecko będzie odczuwało chłód
  • wiatr - jeżeli wiatr jest porywisty, należy zastąpić spacer werandowaniem, gdyż również jest to czynnik wyziębienia organizmu maluszka

Najlepszą porą na spacer jest wczesne popołudnie, kiedy jest najcieplej, zwykle pomiędzy 12:00 a 14:00 godziną. Bardzo dużo jednak zależy od tego, jaka jest pogoda. Gdy aura jest zmienna, idealną porą na spacer może okazać się np. trzecia po południu, gdy przestanie padać deszcz. Bardzo istotnym czynnikiem jest również rytm dnia maluszka. Na spacerek najlepiej wybrać się po karmieniu i drzemce.

  • Na około pół godziny przed zaplanowanym wyjściem z dzieckiem na dwór, posmaruj buzię maluszka kremem na każdą pogodę. Kremik wklepuj delikatnie w buzię dziecka, nakładając go odpowiednio najpierw na boki twarzy, czoło, następnie na policzki oraz nosek. Krem musi dobrze się wchłonąć w skórę, by skutecznie ją chronił. Następnie należy uchylić okno a dopiero potem należy zacząć zakładać wierzchnią odzież maluszkowi. Kiedy maluszek jest ubierany w takich warunkach, nie ma zagrożenia że się spoci a co za tym idzie nie ma obaw, że dziecko wyjdzie na dwór przegrzane.
  • Pierwszy spacer nie powinien trwać dłużej niż 30-40 minut. Zawsze można go skrócić w sytuacji kiedy dziecko jest niespokojne lub płacze. Zanim jednak zapadnie taka decyzja, lepiej najpierw próbować je uspokoić poprzez miarowy ruch wózka w przód i w tył. Podczas następnych dni z uwagą obserwuj jak reaguje dziecko, tj. czy szybko zasypia podczas spaceru, czy wprost przeciwnie - nie zasypia lecz z chęcią obserwuje niebo nad sobą. Staraj się jak najmniej ograniczać maluchowi pola widoczności i stawiaj budkę wyłącznie kiedy pojawi się taka konieczność lub jeżeli maluch źle reaguje na zbyt dużą ilość bodźców. Staraj się dopasować tempo spaceru do upodobań swojego dziecka. Niektóre dzieci lubią, kiedy wózek pchany jest energicznie i szybko jedzie, inne dzieci lubią bardziej wolny i posuwisty ruch. Staraj się wydłużać spacer  z każdym dniem o kolejne kilka minut, dotąd aż dojdziesz do 1 godziny w dni, kiedy jest brzydka pogoda oraz 3 godzin gdy jest słonecznie i ładnie.
  • Znajdź właściwe miejsce na spacery z twoim maluszkiem, najlepiej jakiś skwer lub park z dala od ruchliwej ulicy. Jeśli istnieje taka możliwość staraj się wyjeżdżać poza miasto. Poprzez regularne spacery, maluch szybko się zahartuje. Jego organizm szybciej nauczy się jak sobie poradzić w zmiennych warunkach oraz uodporni się. Nawet lekki katarek nie jest powodem by zrezygnować z wyjścia na dwór z maluchem. Zwiększająca się ilość wydzieliny z noska jest oznaką oczyszczania się dróg oddechowych.

Spacery hartują nie tylko dziecko, ale i matkę. Spacer umożliwia matce dotlenienie organizmu, wzmocnienie mięśni nóg oraz odpoczynek. Do wyjścia ubieraj się na cebulkę podobnie jak dziecko. Pamiętaj by zakładać wygodne obuwie, najlepiej sportowe lub na płaskim albo niskim obcasie. Nie zapomnij zabrać ze sobą wody mineralnej i przekąski, ponieważ twój komfort w trakcie spaceru z maluszkiem jest równie ważny.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym