Planowanie ciąży a leki

Planowanie ciąży, a leki

Jeśli planuje się ciążę, powinno zwrócić się szczególną uwagę na leki, preparaty witaminowe oraz parafarmaceutyki, ale również maści, kremy i zioła, które się stosuje. Niektóre z nich mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu lub spowodować zaburzenia w przebiegu ciąży. Najbardziej narażony jest I trymestr ciąży, w którym zachodzi organogeneza, tzn. kiedy kształtowane są wszystkie narządy ciała dziecka. Po odstawieniu antykoncepcji, poczęcie dziecka może nastąpić w każdej chwili. Z uwagi na to najbezpieczniej jest skonsultować każdy z przyjmowanych leków, także tych dostępnych bez recepty, ze swoim lekarzem ginekologiem. Jest to bardzo ważne, gdyż dużo lekarstw wykazuje działanie teratogenne, tzn. że może uszkodzić rozwijający się płód.

W przypadku przewlekłej choroby, należy niezwłocznie poinformować lekarza, że planowana jest ciąża. Lekarz powinien pomóc w ustabilizowaniu choroby oraz w ten sposób dostosować dawkowanie bądź rodzaj lekarstw, żeby zmniejszyć do minimum ryzyko niekorzystnego wpływu tych leków na płód. Niektóre lekarstwa wykazują działanie teratogenne, wystarczy wtedy zmienić ich dawkę, by zmniejszyć ich szkodliwość.
 
Zaleca się przestrzegać zasad bezpiecznego przyjmowania lekarstw. Niezalecane są: żadne leki, preparaty wielowitaminowe, witaminy, preparaty odchudzające, leki dostępne bez recepty i zioła, jeżeli nie skonsultuje się przyjmowania ich z ginekologiem, lekarzem rodzinnym lub specjalistą, poinformowanych o planowanej ciąży. Wszelkie zmiany dawek leków możliwe są wyłącznie po porozumieniu z lekarzem. Zaleca się dokładne czytanie ulotek dołączonych do leków oraz pozostałych preparatów.
 
Każdy lek przyjmowany należy traktować z ostrożnością, również w trakcie starań o dziecko. Nie jest to równoznaczne z całkowitym unikaniem leków. W przypadku przewlekłych chorób, takich jak: padaczka, astma, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, nadciśnienie, choroby psychiczne i wiele innych schorzeń nie przyjmowanie lekarstw może nieść ze sobą większe zagrożenia dla płodu i ciąży, niż występowanie potencjalnego ryzyka, związanego z ich stosowaniem.
 
Kobietom planującym ciążę oraz będącym już w ciąży zaleca się uzupełniać niedobory mikroelementów oraz witamin, takich jak:
 
Kwas foliowy - jest bezpiecznym i koniecznym lekiem w celu uzupełnienia jego niedoborów oraz zapobiegania powstaniu wad cewy nerwowej u rozwijającego sie płodu, np. Fiolik
Żelazo - przyjmowanie preparatów żelaza zapobiega się ewentualnej niedokrwistości (wyłącznie w porozumieniu z lekarzem), np. Tardyferon, Hemofer, Ascofer
Witaminy - preparaty multiwitaminowe specjalnie skomponowane i przeznaczone dla kobiet w ciąży (wyłącznie w porozumieniu z lekarzem), np. Feminatal, Prenatal, Matruelle, Materna
 
Kwestia przyjmowania ziół w trakcie planowania oraz w samej ciąży jest sporna. Pomimo że są one naturalnym lekiem, nie oznacza to jednak, że są w pełni bezpieczne. Zaleca się ostrożność w przyjmowaniu ziół, jeżeli istnieje możliwość, że zaszłaś w ciążę. Wiele ziół można stosować w ciąży ale tylko wyłącznie pod kontrolą lekarza, ponieważ wiele ziół może działać poronnie, które mogłyby wywołać przedwczesne skurcze macicy lub zaburzenia w rozwoju płodu. Niektóre zioła to silne alergeny. Nie należy stosować ziół wcześniej nie stosowanych oraz żadnych ziół egzotycznych. Sporadyczne stosowanie herbatek ziołowych nie zaszkodzi przyszłej mamie.
 
W przypadku zachorowania należy zastosować odpowiednio:
W przeziębieniach - stosowanie tradycyjnych babcinych sposobów, jak: łagodna ziołowa herbatka z kwiatu lipy, owocu maliny lub gotowa mieszanka ziołowa dla kobiet w ciąży oraz karmiących, np. Bronchial. W łagodzeniu objawów przeziębienia skuteczna jest herbata z cytryną i miodem bądź herbata z sokiem z malin.
Na gorączkę i bóle głowy - w przypadku wysokiej temperatury, należy zastosować preparaty, które zawierają paracetamol, np. Apap. Stosowanie maks. 2-3 dni. Należy unikać przyjmowania ibuprofenu oraz kwasu acetylosalicylowego.
Na katar - stosowanie nie dłużej niż 2-4 dni łagodnych kropli i sprayów do nosa takich które nawilżają i obkurczają śluzówkę np. Blue Water, Disnemar, Sterimar, Xylogel, Heel Euphorbium. Niezwykłą skuteczność mają również inhalacje. Zlekceważony katar może spowodować zapalenie dolnych dróg oddechowych.
W przypadku kaszlu - łagodzenie go poprzez stosowanie łagodnych syropów dla dzieci, ziołowych np. Tussipini, Drosetux oraz Plantaginis bądź poprzez stosowanie leków homeopatycznych np.: Stodal lub Oscillococinum. W razie utrzymywania się kaszlu powyżej 3 dni, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Zaleca się unikania takich syropów przeciwkaszlowych, które zawierają guajakol lub kodeinę.
Na ból gardła - należy stosować płukanki z szałwii oraz rumianku kilka razy dziennie, lub płukać roztworami preparatów takich jak Salviasept lub Azuseptol. Skuteczne jest również stosowanie środków łagodzących ból gardła, np. syrop prawoślazowy, Homeovox. Uporczywy ból można zwalczać poprzez stosowanie preparatów w sprayu, które działają miejscowo przeciwzapalnie i przeciwbólowo, np. Hascosept.
W przypadku trudności z zasypianiem - stosowanie herbatki z melisy, relaksujące kąpiele np. z olejkiem z lawendy oraz łagodna muzyka, a w szczególnych sytuacjach mogą być stosowane silne leki nasenne lub uspokajające wyłacznie pod ścisłą kontrolą lekarza.
W przypadku zgagi i niestrawności - stosowanie wszystkich mleczek oraz preparatów tego typu zobojętniających i osłaniających błonę śluzową żołądka np. Maalox, Alumag, Alugastrin, Manti, Ulgix oraz Rennie. Niewskazane jest stosowanie w ciąży leków, które zmniejszają wydzielanie soków żołądkowych, np. Ranigast, Controloc, Famidyna czy Bioprazol lub inne.
 
Zanim jednak zastosujemy jakikolwiek lek, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
 

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym