Problemy z karmieniem piersią

Karmienie piersią

Problemy z karmieniem piersią - oto parę cennych wskazówek, w jaki sposób można je przezwyciężyć

Nawał pokarmu – ratunku!

Nawał mleczny może przydarzyć się każdej świeżo upieczonej mamusi już parę dni po porodzie. Dziecko ssąc siarę, dało piersiom sygnał, że mają one zwiększyć produkcję mleka. Zwiększenie produkcji oznacza jednocześnie zwiększenie ukrwienia gruczołów wytwarzających mleczko. Te dwie przyczyny mogą skutkować powiększeniem się piersi. W takim przypadku należy jak najczęściej przystawiać maluszka do piersi, w celu odciągania nadmiaru mleka. Na obrzmiałą pierś można zrobić okład z chłodnego ręcznika lub lekko schłodzonego i zgniecionego liścia z białej kapusty.

Po upływie kilku dni bądź tygodni, w piersiach będzie wytwarzana dokładnie taka ilość mleka, ile potrzebuje dziecko. Piersi znowu staną się miękkie, co nie oznacza zaniku laktacji.

Bolesne brodawki – jak postepować?
Kłopoty na początku karmienia mogą sprawiać również bolące bądź popękane brodawki. Zazwyczaj przyczyną jest nieprawidłowe pochwycenie przez dziecko piersi. W buzi dziecka powinna się znaleźć brodawka z jak największą częścią otoczki. Zaleca się po każdym karmieniu rozsmarować na brodawce oraz otoczce kilka kropli mleka i pozostawić je do wyschnięcia. W czasie jak bolą brodawki, nie zaleca się noszenia wkładek laktacyjnych, ponieważ gdy te nasiąkną mlekiem, mogą podziałać jak kompres, a tym samym utrudnić gojenie się brodawek. Dostęp świeżego powietrza może ułatwić gojenie się bolesnych i popękanych brodawek, dlatego w tym przypadku zaleca się chodzenie bez stanika w luźnym podkoszulku. Nie należy myc piersi przed karmieniem ani po karmieniu. W zupełności wystarcza codzienna toaleta. Zamiast wody z mydłem do pielęgnacji piersi poleca się wywar z nagietka lekarskiego.

Kiedy zatka się przewód mleczny.
Jeżeli odczujesz w piersi coś w rodzaju twardego bolesnego guzka, z pewnością doszło do niedrożności przewodu mlecznego. Oznacza to zatkanie przewodu mlecznego, tzn. że odpływ mleczka w którymś miejscu jest utrudniony. Może się to zdarzyć w wielu przypadkach, takich jak np. niedopasowany biustonosz, ucisk piersi w czasie snu, nadprodukcja mleka, lub za rzadko przystawiane do piersi dziecko.

W tym przypadku należy:

  • zwiększyć częstość karmienia,
  • rozpoczynać większość karmień od chorej piersi,
  • delikatnie ogrzewać oraz masować chore miejsce na piersi tuz przed oraz w trakcie karmienia,
  • stosować chłodne okłady zaraz po karmieniu, przykładać zgniecione liście zielonej kapusty,
  • zmienić pozycję do karmienia.

Zapalenie sutka – co dalej?
Jeśli pierś jest obrzmiała i twarda, jeżeli jest zaczerwieniona oraz bardzo bolesna a ty czujesz się jakbyś miała grypę oraz męczy cię wysoka gorączka – oznacza to że doszło do zapalenia sutka. Przyczyniać do tego może się zatkany przewód mleczny albo popękane i poranione brodawki. W takim przypadku koniecznością może być podanie antybiotyku.

Pierwsza pomoc przy karmieniu
Prawdopodobnie sama opanujesz sytuację. Oszczędzaj się. Staraj się pić tyle, ile potrzebujesz. Staraj się przystawiać jak najczęściej dziecko do piersi. Jeżeli wydaje ci się że mleko wypływa z trudem, odpręż się, wypij herbatkę z melisy. Nie należy stosować żadnych okładów na piersi i w żadnym razie ich masować. Po karmieniu należy obłożyć piersi chłodnym, lekko zgniecionym liściem białej kapusty, gdyż sok z niej działa przeciwzapalnie i ściągająco. Kiedy zobaczysz ze liść zmiękł, wyrzuć go i przyłóż do piersi następnego, o temperaturze pokojowej. Jeśli masz bardzo wysoką gorączkę, możesz wziąć lek przeciwbólowy jak np. paracetamol lub ibuprofen.

Przeziębienie piersi
Uczucie zgniatania i ściskania piersi, kłucia rozchodzącego się promieniście bólu, najprawdopodobniej jest objawem przeziębienia piersi. Wiele kobiet w czasie laktacji może odczuć zwiększoną wrażliwość na temperaturę. Może być przydatny stary podkoszulek. Możesz z niego wyciąć dwa kółka i wsadzić do stanika. Żeby zapobiec przeziębieniom piersi, należy pamiętać o tym, aby unikać przeciągów.

Białe plamki na brodawkach?
Zaczerwienione, błyszczące brodawki mogą boleć, swędzieć i pękać. Należy sprawdzić czy nie ma na nich białych plamek. Przyczyną może być pojawienie się pleśniawek u maluszka. Jeżeli tak się stało, wypędzluj maluszkowi buzię, własną brodawkę i otoczkę, użyj do tego wodnego roztworu gencjany lub Aphtinu. Zabieg ten należy powtarzać kilka razy dziennie przez 2 tygodnie. Inną przyczyną może być branie przez ciebie antybiotyku, co może powodować drożdżycę. W takim przypadku należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza, który zastosuje odpowiednie leczenie.

Dziecko chce ssać tylko z jednej piersi
Dziecko nie chce ssać obu piersi lecz upodobało sobie tylko jedną, co powoduje ogromną różnicę w wielkości obu piersi. Jest to problem wielu kobiet karmiących, jednakże po zakończeniu karmienia obie piersi wrócą do normalnych rozmiarów a nawet kolosalne różnice wielkości obu piersi wyrównają się. Możesz naturalnie próbować przystawiać dziecko na różne sposoby również do piersi „niechcianej”, w różnych pozycjach karmienia.

Pamiętaj by nigdy nie robić żadnych bolesnych zabiegów przy piersiach oraz o tym, że nie można odciągnąć mleka z piersi „do końca”.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym