Przeziębienie u dziecka - jak z nim walczyć?

Przeziębienie, katar u dziecka

Przeziębienie to choroba, która najczęściej męczy niemowlęta i malutkie dzieci. Szczególna podatność na przeziębienia występuje u maluchów, które z jakiegoś powodu mają osłabiony układ immunologiczny lub uczęszczają do żłobka. Jak z nim walczyć i jak skutecznie je zwalczyć - to sprawa dość istotnej wagi zarówno dla rodziców jak i dla dzieci.

 
Główne objawy przeziębienia to:  katar (z początku wodnisty, jednak z upływem czasu wydzielina staje się coraz to gęstsza) kichanie oraz zatkany nos. Niektóre rodzaje przeziębienia objawiają się dodatkowo suchym kaszlem, wzmagającym się przeważnie podczas leżenia. Inne objawy z którymi można się spotkać to drapanie w gardle i zmęczenie. czasem towarzyszy im podwyższona temperatura ciała oraz utrata apetytu. 
 
Przeziębienie to jedna z dolegliwości, na którą można zachorować przez cały rok. Największy wzrost zachorowalności datuje się na okres szkolny. najczęstsza przyczyna przeziębienia to wirus. Bardzo łatwo się nim zarazić poprzez kontakt z chorą osobą. 
 
Przeziębienie u dziecka leczy się zwykle objawowo. Nie ma jednego stuprocentowo pewnego i sprawdzonego sposobu do zwalczania przeziębienia. Aby pomóc swojemu dziecku w walce z chorobą zastosuj:
regularne odsysanie nadmiaru śluzu - odsysanie przy użyciu gruszki oraz nawilżanie noska wodą morską w sprayu np. Disnemar. W przypadku stwardnienia kataru w nosku, należy użyć kropli zawierających roztwór soli. zabiegi te umożliwia maluszkowi swobodę w oddychaniu oraz w spożywaniu posiłków.
nawilżanie powietrza - zbyt suche powietrze w pomieszczeniu może przyczynić sie do bólu gardła u dziecka. Maluszkowi, który jest przeziębiony, dużo łatwiej się oddycha wilgotnym powietrzem.
układanie dziecka na brzuszku - układanie dziecka w pozycji leżącej z główką powyżej tułowia ułatwia dziecku oddychanie. W tym celu zaleca się podłożenie dziecku czegoś pod materac w celu podwyższenia wezgłowia w łóżeczku.
podawanie leków udrożniających - zastosowanie tylko i wyłącznie pod kontrolą lekarza. Zalecane u dzieci starszych, ponieważ stosowanie ich u niemowląt jest bezskuteczne i powoduje wyłącznie rozdrażnienie.
podawanie kropli do nosa - tylko z zalecenia lekarza. Należy uważać na dawkowanie dziecku kropli, gdyż bardzo łatwo je przedawkować i mogą wtedy wystąpić skutki uboczne.
stosowanie wazelin oraz maści ochronnej - zapobiegają zaczerwienieniu oraz pękaniu skóry. Należy smarować wyłącznie zewnętrzną część nosa, uważając by nie dostała się ona do jego wnętrza, gdyż może utrudnić maluszkowi oddychanie
podawanie syropu przeciwkaszlowego - podawanie wyłącznie w przypadku suchego kaszlu. Nie należy tego nigdy robić na własną rękę, lecz po konsultacji z lekarzem.
 
Podczas przeziębienia zaleca się niewielką zmianę w diecie chorego maluszka z powodu obniżenia się lub całkowitej utraty przez niego apetytu. Warto zatem do diety dziecka wprowadzić większą ilość napojów, co pomoże w uzupełnieniu płynów utraconych podczas gorączki lub kataru. Ograniczenie ilości spożywanego mleka oraz produktów mlecznych gdyż ponoszą one w głównej mierze odpowiedzialność za zgęstnienie wydzieliny.
 
Nieleczone przeziębienie może prowadzić do wielu powikłań takich jak: zapalenie ucha, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok oraz zapalenie płuc.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym