Rozwój Twojego maluszka w pierwszym miesiącu życia

Maluszek w pierwszym miesiącu życia

Zaraz po urodzeniu dzidziuś jest piękny tylko dla swojej mamy. Ma żywo czerwony kolor skóry, włoski polepione poprzez wody płodowe, skórę pomazaną mazią płodową, oraz wydłużoną główkę, co nie sprawia miłego wrażenia. Jednakże wygląd ten bardzo szybko ulega zmianie i nowo narodzone dziecko już po paru niemalże godzinach, staje się ładne. Większość noworodków ma wagę 3500 g i mierzy 50 cm.

Każdy noworodek ma bardzo dużą główkę oraz króciutkie rączki i nóżki. Kolor włosków może być przeróżny od jasnych po zupełnie czarne, krótkie lub długie. Obwód główki noworodka jest 2 cm większy niż obwód klatki piersiowej.
Noworodek przyjmuje przeważnie ułożenie takie jak w życiu płodowym, tzn. takie jakie przyjmował w łonie mamy. Jego rączki i nóżki są zgięte we wszystkich stawach, a maleńkie dłonie zaciśnięte są w piąstki. Wyprostowanie rączek lub nóżek w jakimkolwiek stawie wydaje się być wręcz niemożliwe.
Sen noworodka jest bardzo płytki, maluch przesypia niemalże całą dobę. Budzi się wyłącznie na porę karmienia oraz aby krzykiem wyrazić swoje problemy, takie jak np. mokra pieluszka, bolący brzuszek itd. Zwykle pomimo płytkiego snu noworodka, zwykły domowy hałas nie powoduje zbudzenia go.
Krzyk noworodka jest niezróżnicowany, każdy jeden wydaje się być identyczny jak poprzedni.
Oddech noworodka jest szybki, bicie serca również.
Maluszek reaguje silnie na dotyk, kontaktuje się ze swoim otoczeniem przez skórę. Dlatego też poprzez branie na ręce, głaskanie i przytulanie, szybko się uspokaja.
Dzidziuś położony na wznak, przechyla główkę na lewo lub na prawo, maluch nie potrafi jeszcze utrzymać główki symetrycznie. Dziecko macha energicznie nóżkami. Dzidziuś położony na brzuszku, unosi na krótką chwilę główkę, tylko na tyle, by ją przekręcić z boku na bok.
 
Maluszek przejawia wiele odruchów wrodzonych, takich jak: odruch ssania, odruch połykania, odruch pełzania, odruch chwytania, odruch podpórkowy, odruch chodu automatycznego oraz inne.
  • Odruch chwytania – dotyk otwartej dłoni lub stópki powoduje silny odruch zaciśnięcia paluszków.
  • Odruch pełzania – dzidziuś leżąc na brzuszku - na delikatne uciśnięcie stópek - reaguje przesunięciem do przodu.
  • Odruch podpórkowy – dziecko które trzyma się pod paszkami, postawione na twardym podłożu, automatycznie zaczyna prostować nóżki.
  • Odruch chodu automatycznego – maluszek podtrzymywany pod paszkami, dotykając stópkami podłoże, zaczyna odruchowo stawiać kroki.
Wszystkie te odruchy ulegną stopniowemu zanikowi, a ich miejsce zajmie celowe i świadome działanie.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym