Sposoby na ciemieniuchę

Sposoby na ciemieniuchę

Ciemieniucha jest bardzo częstą przypadłością u niemowląt. Wiele z nich prędzej czy później ją przechodzi. Zwykle pojawia się ona na główce maluszka przed skończeniem pół roku, jednakże może też ona pojawić się także w późniejszym wieku dziecka, przed ukończeniem przez malucha 1,5 roku.

 
Pierwszym sygnałem, że maluch może mieć ciemieniuszkę będzie biały nalot na główce w okolicach ciemiączka. Wyglądem będzie przypominał łuski, jakby zastygłe nacieki mydła lub innej substancji. Późniejszym sygnałem w zaawansowanym stopniu ciemieniuchy, łuski mogą przybrać barwę żółtą i stać się bardziej grube. Będą one przypominały łupież. Ciemieniucha może pokryć całą główkę bądź ujawniać się punktowo, w pojedynczych miejscach.
 
Ciemieniucha to odrzucone komórki skóry oraz łój z gruczołów łojowych. Nie ma jednoznacznego wyjaśnienia pojawienie się ciemieniuchy, ale ma to wiele wspólnego z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych oraz z nadprodukcją tłuszczu w pierwszych miesiącach życia maluszka. Nadprodukcję mogą powodować hormony wydzielane z mlekiem mamy. Swoje ujście nadmierna ilość tłuszczu może mieć ona na owłosionej skórze główki dziecka, gdzie następuje jej zmieszanie ze złuszczonym naskórkiem, następnie zasycha i tworzą się żółte strupki.
 
Główną przyczyną ciemieniuchy może być przegrzanie główki maluszka, np. podczas spaceru. Nie należy się martwić ciemieniucha, gdyż jest na nią wiele sposobów, dzięki którym można się jej skutecznie pozbyć. Inne czynniki sprzyjające jej wystąpieniu to: upały oraz pora letnia. Praca gruczołów skórnych trwa wtedy na wysokich obrotach. Ciemieniucha nie niepokoi ani nie boli maluszka. Nie występuje również uczucie świądu. Bardzo rzadkie przypadki mogą prowadzić do infekcji skórnej w miejscu dotkniętym ciemieniuchą. Jej objawy to zaczerwienienie lub obrzmienie, a nawet sączenie się.
 
Nie ma sposobu by uniknąć ciemieniuchy, można natomiast uchronić naszego maluszka przed jej wystąpieniem stosując się według pewnych wskazówek: 
Należy po wyjściu z domu zakładać maluszkowi bawełnianą czapeczkę (najlepiej białą) i ściągać ją po wejściu do pomieszczeń. Dzięki temu główka naszego maluszka się nie spoci. 
Zaleca się również codzienną pielęgnację skóry główki: czesanie włosków miękką szczoteczką, mycie włosków maluszka ok. 2 razy na tydzień. Do tego zabiegu u dzieci poniżej 1 roku życia, zaleca się zastosowanie samej wody. Nie zalecane są perfumowane szampony lub mydełka.
 
W przypadku jeśli dostrzeże się u maluszka zmiany charakterystyczne dla ciemieniuszki, można zastosować parę domowych sposobów na pozbycie się jej. Czasami wymaga się systematycznych zabiegów trwających ok. 4 tygodni, by raz na zawsze pozbyć sie ciemieniuchy. Najczęstszą metodą jest smarowanie główki maluszka oliwką dla niemowląt na ok. 15 minut przed każdą kąpielą. Następnie zakłada się bawełnianą czapeczkę, w celu lepszego wchłonięcia oliwki przez skórę. Po 15 minutach należy delikatnie sczesać łuski, a następnie umyć główkę dziecka. 
 
W przypadku zaawansowanego stopnia ciemieniuchy, zamiast oliwki można użyć specjalnych do walki z ciemieniuchą preparatów, dostępnych w aptece, jak np.:
  • Klorane Bebe (w formie kremu, nawilżającego, zmiękczającego i natłuszczającego skórę, przywracającego równowagę hydrolipidową oraz zapewniającego ochronę suchej skórze przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych),
  • Mustela Bebe (w formie szamponu, który zapobiega wystąpieniu oraz nawrotom ciemieniuchy, do codziennego stosowania),
  • Skarb Matki Olejuszka (w formie bardzo tłustego olejku bardzo skutecznie zwalcza ciemieniuchę w niezwykle krótkim czasie),
  • Seboderm (w formie emulsji, ma działanie przeciwłojotokowe).
 
Oprócz tych preparatów można dodatkowo stosować namoczone w ciepłej wodzie otręby pszenne lub płatki owsiane. Maja one działanie zmiękczające na łuski oraz łagodzące na skórę maluszka. W celu uniknięcia przesuszenia skory główki maluszka, zaleca się stosowanie po myciu włosków, kremu nawilżającego.
Nawet jeżeli już zwalczy się ciemieniuszkę, należy obserwować uważnie skórę dziecka, gdyż często lubi ona nawracać. W sytuacji kryzysowej, gdy wszystkie sposoby na ciemieniuchę zawiodą, należy udać się do lekarza dermatologa, który przepisze specjalna maść, zapobiegającą powstaniu łuski. Nie znikające łuski mogą być również objawem alergii, dlatego należy skonsultować się z lekarzem w celu postawienia prawidłowej diagnozy oraz zastosowania właściwego sposobu leczenia.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym