niepłodność

Niepłodność u mężczyzn - przyczyny i leczenie

Niepłodność to problem, który współcześnie w równej mierze dotyka kobiet jak również i mężczyzn. Wiele jest przyczyn prowadzących do niepłodności, natomiast do spektrum najczęstszych jej przyczyn u mężczyzn zalicza się zbyt mała ruchliwość plemników, zbyt niska jakość nasienia, a w wielu przypadkach wina leży po stronie urazów męskich narządów płciowych, chorób, bądź też naduzywania alkoholu i narkotykow, bądź stosowania niektórych leków. Na szczęście niepłodność u mężczyzn można leczyć z wysoką skutecznością.

Niepłodność - Największy problem współczesnych czasów

O niepłodności możemy mówić w przypadku, kiedy pomimo rocznego współżycia seksulanego z przeciętną częśtotliwością trzech do czterech stosunkow tygodniowo, bez zastosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych, kobieta nie może zajść w ciążę. Problemem nieplodności dotknięte jest około 10 do 15 % par w wieku reprodukcyjnym. W przypadku 35 % par, przyczyna niepłodności jest po stronie kobiety i tyleż samo po stronie mężczyzny, natomiast zaledwie 10% jest wynikiem problemu u obojga. Dla 20% przypadków nie jest możliwe do określenia, co jest jednoznaczną przyczyną, tzw.

Inseminacja (IUI)

Inseminacja domaciczna (IUI)

Inseminacja domaciczna (IUI) to najprostsza i najstarsza metoda leczenia niepłodności. Jest to zabieg, polegający na tym, że podane zostaje do wnętrza jamy macicy odpowiednio przygotowane nasienie.

 

Wskazania do inseminacji występują w następujących przypadkach:

- nieprawidłowości nasienia, np. zbyt małej ilości plemników o ruchu prawidłowym bądź zbyt małej ich liczbie,

- obecności wrogiego śluzu w szyjce macicy dla plemników,

- niepłodności przebiegającej z towarzyszącą jej endometriozą.

Niepłodność żeńska oraz jej przyczyny

Problemy przy ciąży

Według badań 20 do 30% populacji zgłaszają problemy z niemożnością poczęcia dziecka. Z niepłodnością mamy do czynienia wówczas, kiedy mimo regularnego współżycia  w okresie czasu, trwającego min. 1 rok, bez zastosowania antykoncepcji, kobieta ma problemy z zajściem w ciąże. Po tym czasie para starająca się o potomstwo winna zacząć zastanawiać się nad podjęciem serii badań w celu zdiagnozowania oraz ustalenia ewentualnego problemu bądź przyczyny tego stanu sprawy. Należy pamiętać w tym przypadku, iż przyczyny niepłodności mogą leżeć po stronie obojga, zarówno kobiety jak i mężczyzny. Bardzo często stwierdzana jest ona u obojga partnerów naraz.