Pielęgnujemy maluszka - zmiana pieluszki

Zmiana pieluchy

Niektórzy rodzice zupełnie nie mają pojęcia jak prawidłowo przewinąć maluszka, a pierwsze przewinięcie dziecka to dla nich ogromne przeżycie. By „opakowanie” pupy maluszka w pampersa okazało się proste, wystarczy poznać zaledwie parę podstawowych zasad.

Należy znaleźć wygodne miejsce, w którym będzie można spokojnie przewinąć maluszka. Może do tego posłużyć np. przewijak. Miękki materacyk można założyć na komodę lub zamontować na łóżeczku. Jest on idealnym miejscem na zmianę pieluszek. Trzeba jeszcze tylko znaleźć gdzieś w pobliżu niego, w zasięgu ręki, odpowiednie miejsce na kosmetyki maluszka oraz rzeczy, które są potrzebne do jego przewinięcia. Maluszka nie wolno zostawiać samego na przewijaku.

Aby zmienić pieluszkę, należy rozebrać maleństwo i odpiąć mu pieluszkę. Jeżeli maluszek zrobił siusiu, należy uchwycić jego pupę w dłoń, delikatnie ją unieść do góry i wyciągnąć spod pupy brudnego pampersa. Jeżeli w pieluszce jest kupka, należy usunąć ją wraz z pieluszką. Można na chwilę pozostawić tak dziecko bez pieluszki, by jego ciałko odpoczęło chwilkę i pooddychało. Aby oczyścić pupę niemowlęcia, należy użyć chusteczek dla niemowląt. Są one nawilżane płynami myjącymi oraz balsamami. Można też w tym celu użyć wacików kosmetycznych i wody oraz mydła lub szybko wykapać maluszka. Następnie należy bardzo dokładnie osuszyć skórę dziecka, żeby zapobiec odparzeniom. Tak oczyszczoną i suchą pupę posmarować kremem na odparzenia, jak np. linomag lub sudocrem. Na koniec chwycić pupę maluszka, unieść je i podłożyć czystą pieluszkę. Należy pamiętać by nie zapinać pieluszki za ciasno. Pomiędzy pieluszkę a ciałko dziecka powinny wejść dwa palce.

W jaki sposób należy myć dziecko podczas przewijania? W przypadku przewijania dziewczynki, należy najpierw wytrzeć chusteczką jej pachwiny i wierzch krocza. Następnie należy oczyszczać pośladki, wykonując zawsze ruchy od przodu do tyłu. Za każdym razem należy używać nowej chusteczki, by zapobiec rozniesieniu bakterii i zarazków. W przypadku przewijania chłopca, należy wytrzeć jego krocze, a potem dopiero pupę. Należy pamiętać by oczyszczać również miejsca pod jąderkami oraz pachwiny.

Aby zapobiec odparzeniom na delikatnej i wrażliwej skórze dziecka, należy przewijać dziecko średnio co 2-3 godziny. Po każdorazowym umyciu pupy, należy smarować ją kremem na odparzenia. W przypadku jakiegokolwiek podrażnienia skóry lub zaczerwienienia, należy posmarować pupę maluszka np. sudocremem.

Uwaga! Jeżeli pępowina nie jest jeszcze do końca wygojona, należy podwijać gumkę poniżej pępka dziecka.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym